Košarica

0

Glazbena razglednica

KAKO BRINUTI ZA GRAMOFONSKE PLOČE

analogni zvuk trgovina, gramofonske ploče trgovina, gramofonske ploče zagreb

Dragi čitatelju,

U članku “Čistoća je pola zdravlja” pisao sam o čišćenju i održavanju gramofonskih ploča. No, što ako ste očistili svoje gramofonske ploče, ali one i dalje lagano krckaju i pucketaju? Onda je pravo vrijeme da prijeđete na sljedeći nivo – nivo dubinskog čišćenja. 

Za to vam je potrebno ljepilo za drvo. 

KAKO OČISTITI GRAMOFONSKU PLOČU LJEPILOM ZA DRVO?

Stavite gramofonsku ploču koju želite očistiti na gramofon i upalite ga. Dok se gramofonska ploča okreće, nanesite ljepilo preko cijele ploče te uz pomoć kartona razmažite ljepilo. Ugasite gramofon i ostavite ljepilo da se osuši 24 sata.

Nakon što se ljepilo stvrdnulo, uklonite ga počevši od vanjskog ruba. To ćete učiniti tako da palcem i kažiprstom povučete vanjski rub ljepila te povlačite jednakomjerno i polako kako bi u komadu odstranili ljepilo. Ukoliko to ne uspijete u jednom komadu, nije nikakav problem – samo povucite drugi rub i ponovite postupak. Prilikom uklanjanja ljepila samo pripazite da ne dodirujete rukama vinil.

Čitav postupak možete vidjeti i u videu, a o dodatnim naprednijim načinima čišćenja ploča saznajte u članku “Najbolji načini čišćenja gramofonskih ploča“.

KAKO ISPRAVITI ISKRIVLJENE GRAMOFONSKE PLOČE?

Što ako zbog jednostavnih pogrešaka u pohranjivanju ili izloženosti UV zrakama imate gramofonsku ploču koja vam je draga, ali se nažalost iskrivila? Ne želite je baciti, ali ni staviti na gramofon kako ne bi oštetili iglu? Tu ste u pravu – nikako je nemojte stavljati na gramofon, ali isto tako nemojte je ni baciti. Pokušajte je ispraviti.

Jedna od metoda ispravljanja gramofonskih ploča je korištenjem dva teška predmeta.

Ovo je najdugotrajniji proces, ali i najsigurniji. On može trajati danima, ali čak i tjednima ako se radi o većoj iskrivljenosti. 

Za početak pronađite dva predmeta, najbolje neka to budu knjige. Najbitnije je da predmeti budu teški i da pokrivaju površinu cijele gramofonske ploče. 

Na ravnu površinu (najbolje stol) stavite prvi predmet, gramofonska ploča neka ide u sredinu i zatim sa drugim predmetom poklopite gramofonsku ploču. Prije nego to napravite, pobrinite se da je površina oba predmeta čista i da neće doći do oštećenja gramofonske ploče. Kada ste to sve napravili, preostaje samo čekanje da predmeti odrade svoj posao. Znate kako kažu; strpljen-spašen.

Još jedna metoda je korištenje topline i stakla. No, radije se držimo metode korištenja dva teška predmeta. Ukoliko netko želi pokušati ovu metodu sa staklom, neka se javi pa ću ga provesti kroz postupak. 

KAKO ODLAGATI GRAMOFONSKE PLOČE?

Sada kada ste očistili svoje glazbene ljubimce, vrijeme je da ih pravilno odložite. Vlada SAD-a ima par korisnih savjeta po tom pitanju. 

Sigurno se pitate kakva sad Američka vlada. No, budući da oni imaju jednu od najvećih kolekcija gramofonskih ploča na svijetu (radi se o skoro milijun primjeraka), smještenu u arhivu Kongresne knjižnice, imaju iskustva u čuvanju istih.

Četiri najvažnije stvari na koje treba obratiti pažnju kod pohrane gramofonskih ploča su temperatura, svjetlost, vlažnost i pritisak.

Temperatura: Idealna temperatura u prostoriji bi trebala biti između 15 i 25 °C. Ploče je preporučljivo držati dalje od radijatora, klima uređaja, kuhinjskih uređaja i slično. Vibracija isto tako može oštetiti gramofonsku ploču stoga ih nemojte držati u blizini zvučnika, perilice, sušilice i sličnih uređaja.

Svjetlost: Idealna je što manja izloženost bilo kakvom svjetlu te potpuno izbjegavanje izravne i jake svjetlosti. Vinil je najosjetljiviji na ultraljubičasto svjetlo koje u svega samo par minuta može ošteti gramofonsku ploču. 

Vlažnost: Vaše gramofonske ploče biti će najsretnije ukoliko se nalaze u suhom okruženju. Idealno bi bilo oko 35-40% relativne vlažnosti zraka (RH).

Pritisak: Nikada nemojte slagati svoje gramofonske ploče jednu na drugu te nikada nemojte slagati stvari na gramofonske ploče. Da, zauzimaju jako puno mjesta ako ih slažemo okomito, ali to je jedini ispravan način slaganja. Isto tako, treba pripaziti da nisu previše stisnute nego da se sa lakoćom mogu pretražiti. Također, nikada nemojte miješati svoje 12-inčne ploče sa 10-inčnim; odvojite ih sa razdjelnikom ili ih odvojite na zasebnu policu.

Sada kada imate idealnu prostoriju koja zadovoljava sve uvjete, prije slaganja ploča na policu, bitna je još jedna stvar. Trebate imati na umu da su ploče jako teške te biti sigurni da će vaša polica to moći izdržati.

KAKO ZAŠTITITI GRAMOFONSKE PLOČE?

Dakle, imate idealnu prostoriju i imate izdržljivu policu. No, prije nego počnete slagati ploče na policu morate napraviti još jednu bitnu stvar, da sav trud oko pronalaska savršene prostorije ne bi bio uzaludan. 

Potrebno je zaštiti ploču i sam omot. 

Najlakši i najjednostavniji način, a u krajnjoj liniji i najučinkovitiji, je plastični unutarnji rukavac za ploču te vanjski za omot.

Također, jako važna stvar – prije svakog rukovanja sa pločama operite ruke. Prljave ruke sadrže razna štetna ulja koja mogu oštetiti vinil. 

NOVO U PONUDI ANALOGNOG ZVUKA

Od sada u našoj ponudi možete pronaći i razne potrepštine poput sredstva za čišćenje gramofonskih ploča i igle, razne četkice za čišćenje ploča i igle te unutarnje i vanjske omote za ploče.

Također, novost u ponudi Analognog zvuka je i čišćenje gramofonskih ploča ultrasoničnim čistačem.

Zanima me kako vi mazite i pazite svoje ploče. Podijelite sa mnom svoje znanje i iskustvo na Facebooku ili Instagramu

Vaš Toni

O autoru:

"Glazba ne laže. Ako postoji nešto što se treba mijenjati, onda se to može učiniti samo kroz glazbu."

- Jimi Hendrix