ISPOD IGLE: BIJELO DUGME – “BITANGA I PRINCEZA” (1979.)
16/03/2025

🎧 ISPOD IGLE – PRIČE S VINILA: Bijelo Dugme – “Bitanga i princeza” (1979.)
“Znaš li ti, druže moj, što je rock ‘n’ roll?”
Tim riječima je 1979. godine Goran Bregović odgovorio svima koji su sumnjali u Bijelo Dugme. Svojim četvrtim albumom, “Bitanga i princeza”, bend je konačno raskrstio s imidžem narodno-rock atrakcije i postao pravi jugoslavenski rock sastav.
Ovo je priča o albumu koji je sve promijenio.
🎵 Vrijeme promjena
Kraj 70-ih bio je prijelomno razdoblje za Bijelo Dugme. Iza sebe su imali tri albuma i status najvećeg benda u Jugoslaviji. Ali nešto je postajalo jasno – taj recept neće trajati vječno.
Do tada su ih pratile neizmjerne mase fanova, ali i kritičari koji su ih nazivali “pastirskim rockom” – bendom koji spaja narodnu glazbu s rockom i gradi karijeru na jeftinim trikovima.
Goran Bregović je znao da je vrijeme za promjenu.
I tako je nastao “Bitanga i princeza” – album koji je Bijelo Dugme učinio ozbiljnim rock bendom, bez ijednog narodnjačkog elementa. Umjesto toga, Bregović se inspirirao Led Zeppelinom, The Rolling Stonesima i Deep Purpleom, donoseći čisti, sirovi rock zvuk.
Ovo nije bio samo još jedan Dugmetov album. Ovo je bio njihov ključni trenutak.
🎸 Snimanje albuma
U studiju Radio Beograda, bend je snimio sedam pjesama koje će definirati njihovu novu eru. Britanski producent Neil Harrison, poznat po radu s Beatles tribute bendovima, bio je zadužen za zvuk.
Postava benda bila je sljedeća:
🎤 Željko Bebek – vokal
🎸 Goran Bregović – gitara, autor svih pjesama
🎹 Vlado Pravdić – klavijature
🎸 Zoran Redžić – bas
🎵Dragan “Điđi” Jankelić – bubnjevi (zamijenio Gorana “Ipu” Ivandića, koji je tada bio u zatvoru)
Rezultat? Najzreliji album benda do tada.
🎧 Pjesme i priče iza njih
1. Bitanga i princeza
Naslovna pjesma i jedan od najvećih hitova Dugmeta. Priča o kontrastu između buntovnika i “fina svijeta”, s moćnim gitarskim riffom i neodoljivim Bebekovim vokalom.
2. Ala je glupo zaboravit’ njen broj
Dinamična pjesma s humorističnim tekstom o nespretnom zaboravljanju broja djevojke. Zanimljivost – u reizdanju iz 2024. vraćen je originalni stih “Koji mi je moj”, koji je bio cenzuriran 1979. godine.
3. Ipak, poželim neko pismo
Prva balada na albumu, prožeta melankolijom i sjetom. Akustične gitare i klavijature stvaraju atmosferu nostalgije.
4. Kad zaboraviš juli
Još jedna balada s predivnim tekstom, u kojoj dominiraju klavijature Vlade Pravdića.
5. Na zadnjem sjedištu moga auta
Energična pjesma s klasičnom rock’n’roll atmosferom, govori o mladenačkoj strasti i ljubavi.
6. A koliko si ih imala do sad?
Jedna od najkontroverznijih pjesama Dugmeta, zbog provokativnog teksta koji se bavi ženskim ljubavnim iskustvom. Melodijski i ritmički veoma zarazna.
7. Sve će to, mila moja, prekriti ružmarin, snjegovi i šaš
Apsolutni klasik i jedna od najemotivnijih pjesama Bijelog Dugmeta. Tekst o prolaznosti vremena, nostalgiji i ljubavi, koji je ostao trajni simbol jugoslavenskog rocka.
🎨 Priča o omotu albuma
Prvobitni omot albuma, koji je dizajnirao Dragan S. Stefanović, prikazivao je fotografiju ženske noge koja udara muško međunožje.
Međutim, Jugoton je odbio taj dizajn, smatrajući ga previše vulgarnim. Umjesto toga, album je izdan s omotom koji je dizajnirao Ivan Ivezić, a koji prikazuje žensko lice.
Tek s reizdanjem iz 2024. godine, vraćen je originalni omot koji je Stefanović prvotno zamislio.
🎸 Utjecaj i nasljeđe
“Bitanga i princeza” označio je prijelomni trenutak u karijeri Bijelog Dugmeta. Ovo je bio album koji je pokazao da nisu samo zabavni bend za plesnjake – oni su ozbiljan rock sastav.
Pjesme s ovog albuma i danas su nezaobilazni dio radijskih programa i koncertnih repertoara, a album se često smatra njihovim najboljim izdanjem.
🎧 Gdje pronaći album danas?
Originalno vinilno izdanje iz 1979. godine i dalje se može pronaći u specijaliziranim trgovinama vinila i online shopovima poput Analognog zvuka.
Reizdanje iz 2024. godine donosi remasterirani zvuk, vraćeni originalni omot i kompletan vizualni identitet kakav je album trebao imati od početka.
Ako želite ovu ploču u svojoj kolekciji, provjerite domaće glazbene trgovine i webshopove specijalizirane za vinile.
📻 Zaključak
“Bitanga i princeza” nije samo album – to je glazbeni fenomen koji je definirao jedno doba jugoslavenske rock scene. Ako ga niste poslušali na vinilu, sada je pravo vrijeme da ga stavite ispod igle.
Koja je vaša priča s ovim albumom? Imate li originalno izdanje ili reizdanje? Javite nam svoje dojmove i vidimo se u idućoj epizodi “Ispod igle – priče s vinila”!